Még ha elegendő időt alszunk is esténként, a délutáni álmosság akkor is könnyen utolérhet. A szervezet bioritmusa mellett a nehezebb ételek és a friss levegő hiánya is bágyasztóan hat ránk. A legtöbb esetben ez teljesen normális és többet is tehetünk annál, minthogy még több koffeinnel serkentenénk szervezetünket, mely végső soron az éjszakai alvást nehezít.
A délutáni álmosság normális
Ne legyen bűntudatod, nem lustaságról van szó. A délutáni álmosság teljesen általános jelenség. Délután 2-4 körül a cirkadián ritmusnak köszönhetően a testhőmérséklet visszaesik. Ezt az alacsonyabb testhőt a szervezet az alváshoz társítja. Persze ebben az idősávban már nem érdemes kávéhoz folyamodnod, viszont tökéletes az időzítés egy kis sportolásra, mozgásra.
Ugyanakkor a délutáni álmosságért nem csupán a cirkadián ritmus okolható. A leggyakoribb eset, hogy az emberre éppen ebéd után, a délutáni kávét követően tör rá ez az állapot. A szénhidrátban gazdag ebéd drasztikusan megnöveli az energiaszintet, melyet gyors visszaesés követ. Ráadásul a nehezebb ételek emésztése több energiát von el a szervezettől is. Segíthet, ha az egyszerű szénhidrátok helyett több hüvelyest, zöldséget fogyasztasz és mellőzöd a nehéz, zsíros ételeket.
A délutáni álmosság legnagyobb arányban az irodai munkát végzőket sújtja. Ha túl sokáig ülsz az asztalodnál, a mozdulatlanságot tested szintén az alváshoz társítja. Ha e mellett még a szellőztetés is elmaradt, garantáltan bágyadtabbnak, fáradtnak érzed majd magad. Óránként 5 perc sétát, mozgást mindenki megengedhet magának, ráadásul ez nem csupán a fáradtságot űzi el, de produktívabbá, hatékonyabbá is tesz. Ne riasszon vissza, hogy odakint egyre szürkébb a hangulat. A friss levegő ilyenkor is serkentőleg hat és gyorsan elűzi a délutáni álmosság tüneteit.
Előfordulhat, hogy a dehidratáltság okozza a tüneteid. Ha nehezedre esik odafigyelni a vízfogyasztásra, állíts be egy időzítőt és igyál meg óránként egy pohár vizet. Ha pedig a hideg időben valami melegebbre vágysz, válassz valamilyen gyógyteát. A délutáni álmosság legyőzésében segítségedre lehet egy bögre meleg mentatea.
Betegséget is jelezhet
Ritkán ugyan, de a délutáni aluszékonyság anyagcsere-rendellenességet is sejtethet a háttérben. Mivel teljesen természetes jelenségről van szó, nem kell egyből betegségre gyanakodni, de ha úgy érzed, hogy semmilyen trükk nem hat és a délutáni álmosság akadályoz a teendőid ellátásában, érdemes szakemberhez fordulni. A napközben aluszékonyság szindróma mögött alvási rendellenességek is állhatnak.
Ha rendszeresen levert vagy, fáradékony, nehezen koncentrálsz, annak oka lehet egyszerűen vitaminhiány is, mely kiválóan ellensúlyozható egy multivitamin kapszulával. Erre különösen a téli időszakban érdemes odafigyelni, amikor a táplálkozással is nehezebben jutunk hozzá a friss zöldségekhez és gyümölcsökhöz.
A délutáni álmosság oka az életviteledben
Az állandó fáradtság ma már szinte népbetegségnek számít. Mindig rohanunk valahova és sosincs időnk semmire, különösen nem önmagunkra. Nem csoda hát, hogy életvitelünkkel saját magunk ellenségei is lehetünk. Ha úgy érzed, hogy rendszeresen megnehezíti életed a délutáni álmosság, érdemes megvizsgálni, hogy miként vagy ennek a jelenségnek Te magad az okozója.
- Rossz alvási szokások
Életünk egy jelentős részét alvással töltjük. Erre tekinthetsz időrabló tevékenységként is, de azzal csupán magadnak ártasz. Alvás alatt épül, regenerálódik szervezetünk és felkészül a következő napra. Alakítsd ki a saját lefekvési rituáléd és tartsd tiszteletben az alvásigényed. A szervezeted akkor a Te oldaladra áll majd.
- Elmaradt reggeli
A pihenéssel töltött idő után az agy számára elengedhetetlen, hogy üzemanyaghoz jusson, e nélkül csökken a koncentrációkészség és a figyelem. Ha nem vagy a nagy reggelik híve, már egy pohár frissen facsart narancslével is segíthetsz beindítani az agyad.
- Mozgáshiány
Ha napközben nem, vagy csupán keveset mozogsz, a tested nem tud kellően elfáradni, ráadásul agyagcseréd is lelassul. Könnyen előfordulhat, hogy a sportolás hiánya miatt alszol nehezen éjszaka. Iktass be egy rövid délutáni sétát, vagy akár egy teljes testet átmozgató intenzív edzést.
Segít egy kis szundi?
Egyes országokban a kultúra része a délutáni pihenés, de szinte kivétel nélkül mindenkinek jól esne ilyenkor egy kis lazítás. A délutáni órákban már elhasználtuk energiatartalékaink felét, ezért fokozatosan erősödik a pihenésre irányuló vágy. Kutatási eredmények bizonyítják, hogy egy rövid alvás után az emberek éberebbé, produktívabbá válnak. Ez a rövid alvás nem többet, mint 10 perc szundítást jelent. Ha úgy érzed, rád tör a délutáni álmosság, 10 perc pihenőt bármikor megengedhetsz magadnak. Ha teheted vonulj el és pihenj egy kicsit. Egy ilyen rövid szundítás már elegendő ahhoz, hogy csökkenjen a fáradtság érzete, ha viszont további 10-20 perccel meghosszabbítod a délutáni pihenést, azzal akár a teljes alvás-ébrenlét ritmusod is felboríthatod. Ha pedig egy teljes órát pihenésre szánnál, csak további akadályokat gördítenél magad elé.
Próbáld ki bátran, ha valóban produktívabbá tesz, még a főnöködnek sem lehet kifogása 10 perc pihenő ellen.
4 extra tipp a délutáni álmosság ellen
A fentiekből láthatod, hogy az ebédidő utáni fáradékonyság nem válogat, a szervezetünkbe van kódolva a pihenésre való vágy. Az viszont tőled függ, hogy mihez kezdesz vele, és hogy milyen mértékben akadályoz a teendőid elvégzésében. Néhány egyszerű tipp hatékonyan segíthet legyőzni a délutáni álmosság kellemetlen tüneteit.
- Irány a szabad levegő!
Ha beltérre kényszerít a munkád, ezzel segíthetsz a legtöbbet. Már az is sokat javít az állapoton, ha a nyitott ablak előtt állva néhány percig légzőgyakorlatokat végzel, de egy rövid séta a testet is átmozgatja.
- Kerüld a csokit!
Bármilyen finom, a csokitól hirtelen megugrik a vércukorszint, mely átmenetileg serkentőleg hat ugyan, de gyorsan ki is ürül, melyet még mélyebb bágyadtság követ. Ha egy kis édességre vágysz, válassz friss vagy aszalt gyümölcsöket, olajos magvakat. Az ezekben található ásványi anyagok és zsírok az agyi működésre is pozitívan hatnak, jelentősen csökkentve a délutáni álmosság tüneteit.
- Mozogj!
Csak állj fel a székről és csinálj 20 guggolást, 20 fekvőtámaszt, 1 perc deszkapózt, bármit. Nem kell, hogy megizzadj, csak mozgasd át a tested.
- Élvezd az ebédidőt
Az ebédidő éppen megfelezi a munkád. Ne a monitor előtt töltsd, élvezd ki. Lazíts, engedd meg magadnak, hogy most szünetet tarts. Meglátod, sokkal produktívabb lesz így a délután is.