Kétféle ember létezik. Aki korán kel, és aki későn fekszik. Reggeli pacsirta vagy éjjeli bagoly. Ezeket hívjuk kronotípusoknak. A kettő egyszerre nem működik, legalábbis hosszútávon biztosan nem, mindenképp tartozol valamelyikbe Te is.
Éjszakai műszak szerint dolgozni önmagában is megterhelő, mind az elme mind a test számára, sőt tudományos kutatások sora bizonyítja annak káros hatásait. De vajon nem mondható el ugyanaz a nappali munkarendhez alkalmazkodó éjszakai baglyokról is?
Genetikailag kódolt
A legtöbb koránkelő úgy véli, hogy az éjszakai baglyok csupán lusták és némi erőfeszítéssel és elhatározással bárkiből vállhatna koránkelő. Kutatások sora igazolja viszont az ellenkezőjét, a cirkadián ritmusunk működése genetikailag kódolt, sőt az éjszakai baglyok korábban is halnak, mint a korán kelők. Ennek oka viszont már nem az eltérő bioritmusban keresendő, hanem az azonos munkarendben. Azok az éjszakai baglyok, akik a korán kelők világában kívánnak élni, majdhogynem hasonló egészségügyi kockázatot vállalnak, mint az éjszakai műszak dolgozói.
A nagyobb halálozási ráta és egészségügyi kockázat tehát épp azért alakul ki, mert az éjszakai baglyok éjszaka aktívak a saját belső órájuk szerint korainak számító reggeli munkakezdés miatt folyamatosan saját ritmusuk ellen küzdve élnek.
Speciális bánásmód
Szakértők szerint, ha az éjszakai baglyoknak lehetőségük lenne saját bioritmusuk szerint élni, sokkal kiegyensúlyozottabbak, aktívabbak, egészségesebbek és energikusabbak lennének. Egyeseknek elegendő lehet, ha reggel helyett kora délután kezdhetné a munkát, míg másoknak akár az éjszakai műszak is ideális megoldást jelenthet.
Az éjszakai műszak legjobbjai
A cirkadián ritmusunk egyéni eltérései egész életvitelünkre kihatnak. A koránkelők nem csupán testileg, de mentálisan is a korai órákban aktívabbak, beszédesebbek. Előfordul, hogy hajnalban támadnak a legjobb ötleteik, ilyenkor megy nekik jobban az edzés, viszont délután 2-3 felé már el is álmosodnak és este 10 körül már szinte biztos, hogy ágyban vannak. Az éjszakai műszak ilyen adottságokkal lehetetlen kihívásnak tűnik. Számukra ideális lehet akár a reggel 7 órás munkakezdés is, a hagyományos nappali munkarendet egyértelműen a pacsirtáknak találták ki.
Velük szemben a baglyok maguktól csak jóval később kelnének fel, ha pedig mégis muszáj, nehezen indul a napjuk. Bár a reggeli órákban kevésbé produktívak, délutánra belelendülnek a munkába és akár késő estig is hajlandóak túlórázni. Általában jól bírják a délutáni de még az éjszakai műszakot is.
Te bagoly vagy, vagy pacsirta?
Ha úgy érzed, hogy nem tudod egyértelműen meghatározni, hogy melyik csoportba tartozol, nem vagy egyedül. A legfrissebb kutatások szerint a cirkadián ritmusok egyedi eltérései akár 10 órában is mérhetőek, mely az életünk során akár még változhat is. Ez akár egy óriási lehetőséget is biztosíthatna számunkra, ha nem ragaszkodnánk a fix nappali munkarendhez. A csúsztatott, lépcsőzetes munkakezdést biztosító munkahelyek, az éjszakai munkák mind ideálisak lehetnek az éjszakai bagoly kronotípusú embereknek.
A baglyok sem védtelenek
Habár az éjszakai munkát leginkább a hajnali pacsirták szenvedik meg, a tartós, éveken át végzett éjszakai műszak mindenkire hatással van. A mesterséges fény megzavarja a melatonintermelést és bár az éjszakai baglyokat kevésbé terheli az éjszakai műszak, az egészségügyi kockázat számukra is fennáll.